Technický dozor (TDS) - FVE, elektroinstalace, hromosvody

Chraňte si své investice a nevyhazujte peníze oknem.

Technický dozor při nové instalaci elektrického zařízení nebo rekonstrukci stávajícího, je při současném  nárustu  kompletních novostaveb nebo rekonstrukcí a skokovém nárustu instalovaných FVE a stím spojených technologiíaktuálně důležitý bezpečnostní prvek.

Firmy které mají pro montáž elektrického zařízení zkušenosti a odborné předpoklady a instalují elektrické zařízení včetně hromosvodů a uzemnění, tak aby bylo vše nejen funkční, ale také bezpečné, a to  z pohledu hasiče i zdravotníka, mají zakázky na  rok a více dopředu.

Situaci na trhu v současnosti zneužívají firmy, které nemají základní elektrotechnické znalosti a jedinou jejich "odborností" je vyřízení dotace. Montáž elektrického zařízení neodborníky zvyšuje bezpečnostní riziko, nemluvě o správné funkčnosti a souladu s technickými předpisy.                  Investor se dodatečně marně dovolává nápravy zfušovaného díla nebo právní pomoci, což je stále omíláno ve sdělovacích prostředcích.

Odborným dozorem nad pracemi, které mimo jiné zahrnují i montáže a rekonstrukce technického zařízení elektro tzn. nejen elektroinstalace, ale i také uzemnění a  ochrany před bleskem si ušetříte:

  • Peníze (levně, ale neprofesionálně provedená elektroinstalace nebo hromosvod se vám může značně prodražit, dle známé hlášky z povídek Š+G "Nechci tu slevu zadarmo").
  • Spoustu nervů a probdělých nocí.
  • Nové bourání a uklízení a nekonečné a většinou marné popotahování s firmou, která Vám škodu napáchala. 
  • Nervy, jestli v lepším případě to bude jenom nevzhledné nebo nefunkční v horším dojde ke škodě na majetku a v nejhorším ke škodě na zdraví.
  • Údiv nad tím, že Vám pojišťovna odmítla finanční náhradu za vzniklou škodu, protože není práce na VETZ provedena odborně.
  • Dozor je důležitý u velkých staveb a tam většinou dozor je, protože musí.U staveb menších nebo tam kde dozor není výslovně podmínkou určenou konkrétním předpisem,  je prospěšné nechat posoudit projektovou dokumentaci a oprávněnost dodavatelské firmy k montáži elektroinstalací nebo hromosvodů v souladu s platnými předpisy.  Bohužel se často stává, že tomu tak není a už od projektu je vše špatně. Laik to většinou pozná až po návštěvě zkušeného elektrotechnika, kterého povolává na pomoc, když je pozdě a náprava se potom znatelně prodraží atd. Potom je elektrické zařízení zhotoveno tak špatně, že je nutná demontáž a nová montáž v souladu s  rozumem i předpisy.

Na stavbách financovaných z veřejných prostředků je TDS povinný - § 161 (2)  zákona 283/2021 Sb.

Na malých stavbách převážně montáží FVE, rekonstrukcí společnývh prostor a hromosvodů SVJ se TD podceňuje a potom neodborně provedená elektroinstalace, uzemnění a hromosvod může zapříčinit škodu v částkách desetitisíců, v případě požáru, statisíců i miliónů korun nebo v horším případě k ohrožení zdraví. K těmto škodám dochází při neodborně provedené práci na elektrickém zařízení.

Tím, že si objednáte před započetím stavby nebo rekonstrukce odborný dozor, se vyhnete výše uvedeným problémům a ušetříte si nervy a nemalé finanční náklady vynaložené na nápravu zfušované práce od tzv. odborníků vyznačujících se zejména tvrzením "děláme to takhle už mnoho let a ještě nebyl problém". Zařízení v lepším případě nefunguje správně, v horším může způsobit materiální škody, požár nebo úraz  a to v mezních případech i smrtelný. Mezi tyto "odborníky"  se řadí zejména montážníci FVE, různé stavební firmy a koupelnová studia, (základové zemniče a předělání bytových jader včetně koupelen, kde je největší nebezpečí úrazu el. proudem), kuchyňská studia (instalace nových kuchyňských linek), stavební, zateplovačské a pokrývačské firmy (hromosvody).

Nepodceňujte provedení odborné prohlídky elektroinstalace a hromosvodu před nákupem nemovitosti!

Uvědomte si, že rekonstrukce ektroinstalace a hromosvodu může po nákupu nemovitost, prodražit řádově, dle velikosti o statisíce, u větších staveb milióny korun.