Instalace FVE a hromosvod
V souvislosti s energetickou situací je zvýšená poptávka po instalacích FVE. U nových projektů už by měl projektant s FVE počítat a navrhnout takové řešení ochrany před bleskem, aby mohla být FVE bezpečně instalována.
U stávajících staveb je provedení hromosvodu často problematické, protože je třeba dodržet dostatečnou vzdálenost FV panelů a DC vedení od jímacího vedení a svodů. Dodavatelé FVE to často neřeší a potom vzniká potenciální nebezpečí přeskoku blesku a s tím související škoda, minimálně destrukce FV panelů a DC vedení. Může dojít k zničení rozvaděče, střídače, bateriového úložiště. V důsledku je nebezpečí vzniku požáru. V těchto případech by měla být provedena nová analýza rizik s přepočítáním dostatečé vzdálenosti a návrhem na úpravu. U starších staveb nebývá vyřešena hlavní uzemňovací přípojnicí (MET) a její propojení s elektroinstalací nebo hodnota uzemnění je nevyhovující.
Hlavní ochranou přípojnici vyžaduje Stavební zákon 183/2006 Sb.(starý) i 283/2021 Sb. (platný) prováděcími vyhláškami 268/2009Sb. § 34(6) nově 146/2024 Sb. § 43 (1).
MET je pro instalaci fotovoltaiky NEZBYTNÁ, přesto to mnoho firem, které montují FVE vůbec neřeší nebo řeknou, že stačí jedna zemní tyč, což nemůže vyhovět. (Čím je odpor uzemněnní nižší tím je clá elektroinstalace stavby instalace pro případ přerušení PEN bezpečnější)
Při instalaci FV panelů na objekt, který je už osazen hromosvodem, by seriózní dodavetel FVE měl znovu provést analýzu rizik a výpočet dostatečné vzdálenosti a podle výsledku výpočtu provést instalaci panelů a vedení elektroinstalace FVE, tak aby byla dodržena dostatečná vzdálenost od jímacího vedení a svodů. Pokud není vypočtená vzdálenost dodržena je reálný vznik výše popsaných škod na majetku investora. Někdy není možné vypočtenou dostatečnou vzdálenost dodržet a v zájmu investora by bylo provést úpravu nebo rekonstrukci hromosvodu. Pro maximální využití plochy střechy a tím nejvyšší možný instalovaný výkon FVE se nabízí řešení s izolovaným hromosvodem.